نقد انیمیشن Save Ralph (رالف را نجات بده 2021) ؛ حیوان آزاری

در این نوشتار به نقد انیمیشن Save Ralph به کارگردانی اسپنسر سوسر می‌پردازیم. در ادامه با بررسی، تحلیل و نقد انیمیشن رالف را نجات بده در سایت فیگار همراه ما باشید.

Save Ralph یک داستان جذاب و دلخراش از وحشت انسان یا وحشتی که انسان می آفریند، است. که در مدت زمان 4 دقیقه به طور شگفت انگیزی به تصویر کشیده می شود. قبل از شروع، بگذارید این نکته را روشن کنم که Save Ralph یک فیلم انیمیشن کوتاه است. لذا در دسته ای خاص قرار میگیرد. 

با این تفاسیر هرچه به ذهنم فشار آوردم که با این موضوع و محتوا و به این شکل سیاه و تاریک انیمیشنی کوتاه دیده باشم، پیدا نکردم. این انیمیشن در دنیای حال حاضر، در دنیای تکنولوژی و عصری که شبکه های اجتماعی به مدلسازی و آزمایشهای انسانی خود میپردازند و سعی در ربات ساختن ار انسان را دارند، بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

بگذریم، با این حال نمی توانم هیچ فیلم انیمیشن مشابهی را پیدا کنم که به این شکل مورد توجه قرار گرفته باشد. و معتقدم که “Save Ralph” اهمیت خاص خود را داشت که شایسته همچین توجهی با این ویژگی ها است. به علاوه، این انیمیشن آنقدر کوتاه است که باورم نمیشود همچین بازخوردی را گرفته.

نقد انیمیشن Save Ralph (رالف را نجات بده 2021)

حیوان آزاری

فهرست مطالبی که در ادامه نقد انیمیشن رالف را نجات بده خواهبد خواند به شرح زیر است:

  • حیوان آزاری
  • همراهی با رالف
  • زیست
  • خشونتی در کار نیست، همه چیز عادی است
  • تاثیر انیمیشن رالف

اگر بخواهم به خلاصه داستان این انیمیشن بپردازم، میتوانم بگویم: رالف، که یک حیوان دست اموز میباشد، برای یک مستند مصاحبه میکند و کارهای روزمره خود را به عنوان “تستر” در آزمایشگاه انجام میدهد. 

به عبارتی دیگر رالف یک خرگوش نیمه کور است که توسط یک گروه فیلمبردار مستند دنبال میشود. آن تیم نه تنها در خانه رالف، بلکه در محل کار او را نیز دنبال میکند. و مشخص میشود که کار او در یک آزمایشگاه آزمایش مواد آرایشی انسانی است.

نقد انیمیشن Save Ralph
نقد انیمیشن Save Ralph (رالف را نجات بده 2021) ؛ حیوان آزاری / نقد فیلم سیو رالف

«Save Ralph» فیلمی نیست که سازندگان فیلم فقط آنچه را که در سرشان وجود داشته به سادگی و بدون تفکر قبلی و پرداخت مشخص و تایم بندی خاصی به عنوان بخشی از شیوه ی نشان دادن اینکه ما آزادی بیان داریم ساخته باشند.  این فیلم با همکاری Humane Society International میباشد که به مواردی از اقدامات غیرانسانی که بیشتر در مورد حیوانات انجام میشود، می پردازد. 

به عنوان یک کمپین، تصادفی نیست که اسپنسر سوسر، نویسنده و کارگردان، نام های شناخته شده ای مانند پوم کلمنتیف، زک افرون و حتی تایکا وایتیتی را برای شرکت در پروژه انتخاب می کند. 

با این حال، حتی اگر سوسر از کسانی همچون شخصیتهایی که از آنها نام بردم استفاده نمیکرد، بازهم کل محصول همچنان در این برهه از زمان کارساز خواهد بود و کار خودش را به خوبی میکرد. زیرا سوسر در عرض 4 دقیقه مسائل خود را به طور موثر (و به طرز وحشتناکی دلخراش) خلاصه می کند.

نکته مهمی که از ساخت این انیمیشن میشود به آن اشاره کرد این است که این فیلم علاوه بر اینکه یک استاپ موشن قوی به حساب میاید باید توجه داشته باشیم که حضور Gervais و Waititi به این دلیل میباشد که  آنها مدتهاست که با ظلم به حیوانات مخالف هستند. 

همراهی با رالف

این فیلم با رالف (تایکا وایتیتی)، که نام یک حیوان دست اموز میباشد، در حالی که جلوی دوربین ایستاده تا از او مصاحبه ای شود شروع میشود.  این حیوان با نام رالف انگار در مصاحبه هم بالجبار باید مورد آزمایش قرار گیرد و باید کاری که مصاحبه گر میگوید، انجام دهد. زیرا مصاحبه گر (ریکی Gervais) روش دست گرفتن و کار با کلاکت را به او آموزش میدهد. 

نقد انیمیشن Save Ralph (رالف را نجات بده 2021) ؛ حیوان آزاری
نقد انیمیشن Save Ralph (رالف را نجات بده 2021) ؛ حیوان آزاری / نقد فیلم سیو رالف

سبکی که کارگردان در ابتدای کار به کار میگیرد لحظه ای حالتی تمسخرآمیز را به شما القا میکند. این اتفاق به شما این حس را میدهد که قرار است مانند باقی انیمیشنهای کوتاه دیگر با لحنی ساده و شوخ طبع فیلمساز مسئله ی مهمی به شما انتقال یابد. 

در ادامه، رالف توضیح میدهد که او یک آزمایشگر است. اما وقتی چشمانتان به زخمهای او و چشم راستش می افتد قلب و روان شما هم تکه تکه میشود. 

درواقع این مدل فیلمسازی و نورپردازی و رنگ تصویر است که شما را متوجه این زخم ها میکند. این نوع کارگردانی سوسر است که شما مجبور میشوید در یک لحظه از همان ابتدای انیمیشن با رالف همراه شوید و از درد و رنجش با خبر.

زیست : نقد انیمیشن save ralph (رالف را نجات بده 2021)

اسپنسر سوسر سعی میکند با کوتاهترین زمان، حالتی تاریک و سنگین را تا حد ممکن سبک نگه دارد، تا مخاطب در همین 4 دقیقه تماشای این انیمیشن زیست عجیب و کاملی را تجربه کند. با این حال تلاش برای توجه به شوخی های رالف به شرح مدل زندگی انسان کمک میکند. 

نقد انیمیشن Save Ralph (رالف را نجات بده 2021) ؛ حیوان آزاری
نقد انیمیشن Save Ralph (رالف را نجات بده 2021) ؛ حیوان آزاری / نقد فیلم سیو رالف

رالف و همه خانواده او “یک آزمایش کننده” هستند. وقتی ما انتهای این انیمیشن را میبینیم، جملاتی که رالف در وصف خانواده خود میگوید من را شرمنده میکند. همین حس در من کافیست که بگویم یک انیمیشن 4 دقیقه ای بعد از سالها قرار است تکان دهنده ترین اتفاق روی کره ی زمین را بوجود بیاورد. این انیمیشن به ما یادآوری میکند که نسبت به زیست موجوداتی که پایینتر از ما هستند حالت بی رحمانه ای گرفته ایم.

خشونتی در کار نیست، همه چیز عادی است : نقد انیمیشن save ralph (رالف را نجات بده 2021)

Save Ralph حتی با کمترین استفاده از خشونت گرافیکی، قطعه آزاردهنده ای است. این واقعیت دارد که رالف به کاری که به عنوان سهمی در پیچیده ترین موجودات روی زمین انجام داده افتخار میکند. در حالی که او فقط ناراحت و بیمار است. خشونتی را حس نمیکند. عادت کرده و به عادتی که کرده است عادت کرده.

آیا وظیفه ی ما باید این باشد که به میراث رالف جهت سهیم بودن او در میزان پیشرفت و ایمنی مواد آرایشی و بهداشتی احترام بگذاریم؟ آیا باید عادت کنیم خشونتی که رواج پیدا کرده و عادی شده است ادامه یابد و حس خشونت در ما عادی شود؟ خیر. باید همه چیز متوقف شود. هیچ حیوانی شایسته این نوع رفتار نیست.

تاثیر انیمیشن رالف : نقد انیمیشن save ralph (رالف را نجات بده 2021)

بعد از چند روز به این فکر میکردم که چقدر Save Ralph از طریق استفاده از انیمیشن بر من تأثیر گذاشت. در صورتی که طی سالها من در صفحات و شبکه های اجتماعی مخصوصا در اینستاگرام مداوم تعداد بیشماری از این بی رحمیهایی که به حیوانات زنده میکنند را تماشا کرده ام و هرگز فکر نمیکردم که استفاده از انیمیشن انقدر موثر واقع بشود.

شاید به این دلیل است که اینبار روایت از طریق قربانی اتفاق می افتد، نه تماشاچی. و درک لحظاتی از آنچه قربانی تجربه و زیست کرده است بسیار تاثیرگذارتر میباشد. وقت آن است که برای بهتر شدن و مهربانتر شدن اقدام کنیم، اینطور نیست؟ صداهای فردی ما به تنهایی جلوی این شرکت های بزرگ و بیرحم را نمیگیرد و نخواهد گرفت. اما ما میتوانیم با امضای این تعهد برای متوقف کردن آزمایش روی حیوانات جهت استفاده محصولات آرایشی، صدای خود را موثرتر برسانیم. 

نقد انیمیشن Save Ralph (رالف را نجات بده 2021) ؛ حیوان آزاری
نقد انیمیشن Save Ralph (رالف را نجات بده 2021) ؛ حیوان آزاری / نقد فیلم سیو رالف

یا حداقل کاری که می توانیم انجام دهیم این است که با دیدن Save Ralph خود را آموزش دهیم و محصولاتی را استفاده کنیم که این بیرحمیها را شامل نشود. و این ویدیو را برای افراد اطراف خود به اشتراک بگذاریم. هنوز نمی توانم باور کنم که Save Ralph در 4 دقیقه چقدر توانسته است بر من تأثیر بگذارد و من را تغییر دهد. این یک قطعه کوتاه قدرتمند است که می تواند یک شمشیر دو لبه باشد. 

این انیمیشن از طریق وجه کمدی سیاه خود از ارزش سرگرمی برخوردار است و در عین حال تصویرسازی را در دل محتوا و موضوع، دلهره آور میکند. آیا رالف و همکاران خوکچه هندی اش هنوز هم میتوانند نجات پیدا کنند؟

.

نظر شما در خصوص نقد انیمیشن سیو رالف (Save Ralph) چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با دیگران به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *