نقد فیلم Skylines (آسمان شهر 2020) ؛ خطوط آسمان

در این نوشتار به نقد فیلم Skylines به کارگردانی لیام اودانل می‌پردازیم. در ادامه با بررسی، تحلیل و نقد فیلم آسمان شهر در سایت فیگار همراه ما باشید.

یک فیلم سینمایی اکشن و علمی تخیلی آمریکایی محصول سال 2020 که توسط لیام اودانل نوشته و کارگردانی شده‌است. این فیلم دنباله آسمان شهر (۲۰۱۰) و پشت آسمان شهر (۲۰۱۷) سومین و آخرین فیلم از سه‌گانه آسمان شهر است.

در قسمت‌های پیشین با فداکاری‌ها و تلاش‌های کاپیتان رز کورلی برای نجات زمین آشنا شدیم. زمین توسط نیروی ناشناسی مورد تهاجم قرار گرفته است و تقریبا تمام زمین از بین رفته است. پنج سال از اتفاقاتی که در قسمت دوم این سه‌گانه دیدیم، می‌گذرد.

اکنون گروه کوچکی از بازماندگان که در لس انجلس ساکن هستند در تلاش هستند تا به هر شکلی که شده است خود را به ساحل غربی آمریکا برسانند. چون به نظر می‌رسد در آنجا هنوز نشانه ای از تمدن و بازماندگان دیگر باقی مانده است.

رز که اکنون به عنوان یک فرد معمولی زندگی می‌کند، در سفری که به لندن دارد با دکتر مال ملاقات می‌کند. اکنون آنها قدم در راهی پر خطر گذاشته اند که باید با دشمنان و نیروهایی مبارزه کنند که به درستی نمی دانند چه کسانی هستند و چگونه باید با آنها مقابله کرد ،نیروی ناشناسی که به نظر هدفش نابودی تمام انسان ها و تغییر کلی چهره ی زمین می باشد.

نقد فیلم Skylines (آسمان شهر 2020)

خطوط آسمان

در ادامه نقد فیلم آسمان شهر 3 به مطالبی با عنوان‌های زیر خواهیم پرداخت:

 • خطوط آسمان
 • ساختاری کلیشه‌ای
 • شخصیت پردازی
 • جلوه‌های ویژه
 • طراحی صدا
 • نظر منتقدین
 • عوامل فیلم

فیلم Skyline احتمالاً بدترین فیلمی است که تاکنون در این ژانر دیده‌ام. این فیلم در سال 2010 در Rotten Tomatoes فقط 16 درصد رای آورد و در گیشه داخلی فقط 21 میلیون دلار درآمد کسب کرد.

نقد فیلم Skylines ؛ نقد فیلم آسمان شهر
نقد فیلم Skylines ؛ نقد فیلم آسمان شهر

با این وجود، دنباله ای با عنوان Beyond Skyline در سال 2017 اکران شد. که باز هم از حیز انتفاع ساقط بود و هیچگونه جذابیتی برای من نداشت. قسمت سوم، با نام Skylines، یک تصویر کلی اما جدی است که ساختار داستانی این سری را پیشرفت می‌دهد. اما تماشای آن خیلی سرگرم کننده نیست، مگر اینکه سرمایه گذاری خاصی برای دیدن این سری کرده باشید.

توضیح داستان و ساختار روایت این فیلم برای کسانی که می‌خواهند به تازگی با این فیلم روبرو شوند و این فیلم را ببینند پیچیده است. بنابراین من آن را بسیار ساده می‌کنم.

رز کورلی (لیندزی مورگان) در حالی که هنوز در رحم مادرش بود در معرض اشعه‌های بیگانه قرار گرفت. آنها باعث شدند او در طی ده سال مانند یک بزرگسال رشد کند و در این مرحله قدرت ویژه ای به او تزریق شود.

اکنون ویروسی در کره زمین زندگی را تهدید می‌کند. رز و تیم سربازان نخبه اش مأموریت دارند پای در دنیای بیگانه بگذارند تا از این تهدید جلوگیری کنند.

این مجموعه به اندازه کافی مناسب برای یک ماجراجویی علمی-تخیلی است. Skylines مطمئناً ظاهر درستی دارد. اگرچه تولید با بودجه کم اتفاق افتاده است اما منطقی می‌باشد. جلوه های بصری چشمگیر است. تعداد آنها نیز زیاد است. با وجود توالی های معمول فضای بیرونی و ستارگان، یک جهان کاملاً دیگر خلق شده.

این فیلم از سایر فیلم های علمی-تخیلی مشتق شده است. زیرا عناصری را به هم پیوند می‌دهد که یادآور Starship Troopers ، Pacific Rim ، Aliens و Predator و غیره است.

نقد فیلم Skylines ؛ نقد فیلم آسمان شهر
نقد فیلم Skylines ؛ نقد فیلم آسمان شهر

من مدام منتظر می‌ماندم تا Skylines از قراردادهای استاندارد خود خارج شود و چیزی تازه یا پر مغز ارائه دهد. هرگز اینطور نیست. آنچه در اینجا وجود دارد تخیل را درگیر نمی‌کند و اجازه نمی‌دهد با فیلم همراه شویم.

در طرح این فیلم تصاویری به چشم می‌خورد که بسیاری از فیلم های دیگر در این ژانر از آن بهتر نتیجه گرفته‌اند. در این میان، صحنه های اکشن از لحاظ فنی بیش از حد آشنا و کلیشه‌ای و تقلیدی هستند.

Skylines کاری نکرد که بتواند خود را به نسبت فیلم‌های مشابه متمایز کند. شخصیت پردازی هم کمکی به این قضیه  نمی‌کند. جدا از رز، همه فقط به نوعی حکم عروسک را برای پیشبرد داستان دارند.

داستان این فیلم بیشتر بهانه ای است برای نشان دادن دنیای خانه بیگانه (به نام کبالت با آن رنگ آبی که همه چیز را در آن فراگرفته است.) و این فضاسازی سرد به قهرمانان ما در این فیلم دلایل زیادی برای شلیک می‌دهد.

سکانس های اکشن کاملاً معمولی است. تیم با یک گروه از بیگانگان جهش یافته، که نوعی استتار فوق العاده دارند، در یک غار تاریک روبرو می‌شود. به همین سادگی.

ساختاری کلیشه‌ای ؛ نقد فیلم Skylines (آسمان شهر 2020)

راستش را بخواهید، بعد از پایان فیلم Beyond Skyline، هیجان داشتم تا ببینم در قسمت سوم این سری چه اتفاقی می‌افتد. بر این باور بودم که قسمت بعد نوید یک جنگ عظیم و گسترده را می‌دهد، که فکر می‌کردم محور اصلی فیلم باشد.

نقد فیلم Skylines ؛ نقد فیلم آسمان شهر
نقد فیلم Skylines ؛ نقد فیلم آسمان شهر

متأسفانه، اینطور نیست. زیرا داستان در نهایت بسیار سطحی‌تر و با مقیاس کوچک تری از آنچه که انتظار داشتم پیش می‌رود. روایتی که این فیلم در دست می‌گیرد بسیار نخ‌نما شده می‌باشد.

گروهی از سربازان سعی می‌کنند چیزی را بدست آورند و از یک اتفاق بد جلوگیری کنند. و نکته‌ای که می‌تواند اینجور روایت‌ها را جذاب کند این است که این گروه زمان مشخصی برای انجام آن دارند.

سبک داستان‌پردازی که در این فیلم به کار گرفته شده است در گذشته و در فیلم‌های بسیار زیادی اتفاق افتاده است. اما مشکل اصلی این است که دقیقاً همان اتفاقی می‌افتد که فکر می‌کنید. در هیچ کجای روایت یا داستان تعلیقی وجود ندارد و همه چیز قابل پیشبینی می‌باشد.

با این حال، در دنیایی که به تصویر کشیده شده موارد سرگرم کننده‌ای وجود دارد که علاقه‌مندان به این ژانر را کمی خوشحال کند. اما طرح کلی فقط به اندازه‌ای می‌تواند کارساز شود که فقط خسته‌کننده نباشد.

شخصیت پردازی ؛ نقد فیلم Skylines (آسمان شهر 2020)

بازیگری و شخصیت پردازی فقط به اندازه‌ای توسعه می‌یابند که فیلم بتواند داستان خود را به سطحی ترین شکل ممکن روایت کند. لیندسی مورگان که شخصیت اول این فیلم می‌باشد، یکی از دو بازیگری است که از فیلم قبلی برگشته است.

نقد فیلم Skylines ؛ نقد فیلم آسمان شهر
نقد فیلم Skylines ؛ نقد فیلم آسمان شهر

شخصیت او رز نیمی انسان و نیمی بیگانه است، که به راحتی او را به جدی ترین شخصیت این فیلم کلیشه‌ای و شخصیت های کسل کننده تبدیل می‌کند.

و همچنین بقیه بازیگران مجموعه‌ای از کلیشه‌های نظامی هستند که شامل فرمانده جدی، گروهبان بیش از حد خشن و غیره هستند. کافیست به شخصیت های فیلم Aliens فکر کنید، البته به غیر از مواردی که در فیلم بیگانگان بسیار سرگرم کننده می‌باشند.

جلوه‌های ویژه ؛ نقد فیلم Skylines (آسمان شهر 2020)

Skyline و Beyond Skyline هر دو بودجه بسیار کمی با حدود 10 میلیون برای Skyline و 20 میلیون برای Beyond Skyline داشتند. در حالی که من فیلم اول را دوست نداشتم، اما تصاویر بسیار خوبی به نسبت بودجه آن ارائه داده بود. و در مورد Beyond Skyline هم همینطور.

نقد فیلم Skylines ؛ نقد فیلم آسمان شهر
نقد فیلم Skylines ؛ نقد فیلم آسمان شهر

بودجه Skylines مانند نمونه های قبلی کم است. اما، جلوه های ویژه در این فیلم بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند. می‌توانم بگویم فیلم با طراحی صحنه های فوق العاده، کشتی‌ها با طراحی گرافیکی خوب و مناظری با جلوه‌های دقیق و پر از جزییات و همچنین لباس‌های بیگانگان بسیار جذاب و بسیار عالی به نظر می‌رسد. جنگهای عظیم و انفجارهایی که اتفاق می‌افتاد با توجه به بودجه کمی که این فیلم در اختیار داشته به خوبی شکل گرفته‌اند.

طراحی صدا ؛ نقد فیلم Skylines (آسمان شهر 2020)

از لحاظ موسیقی و طراحی صدا استانداردهای کافی و لازم را در این فیلم اکشن علمی تخیلی شاهد هستیم. مخصوصا در سکانس‌های اکشن طراحی صدا بسیار محسوس است و به فضاسازی موجود در جنگ می‌افزاید.

نقد فیلم Skylines ؛ نقد فیلم آسمان شهر
نقد فیلم Skylines ؛ نقد فیلم آسمان شهر

طراحی صدا از نظر فضاسازی بسیار خوب عمل می‌کند. وقتی سربازان به سیاره بیگانه می‌روند، حرکت موجودات با طراحی صدای درستی اتفاق می‌افتد که باعث می‌شود ما آن‌ها را حس کنیم و آن موجودات قابل لمس شوند.

نظر منتقدین ؛ نقد فیلم Skylines (آسمان شهر 2020)

منتقد سیات اینترتینمت فوکوس در خصوص این فیلم اینطور می‌نویسد:

کشش و تنش بزرگ در این فیلم عمل است و مقدار زیادی از آن وجود دارد. ‘Skylin3s’ کاملاً خارق العاده به نظر می‌رسد و از تصاویر و ساختاری خاص برای رقابت با فیلم های بزرگ برخوردار است.

دنیایی که اودانل زنده کرده است مسحورکننده است. احساس فوق العاده گسترده ای دارد. و به ویژه طراحی بسیار چشمگیر است. مشخص است که طراحان صحنه و لباس چقدر کار کرده اند.

ریچار منتقد یکی از سایت‌های معتبر سینمایی اینطور می‌نویسد:

فیلم Skylines برای طرفداران در رابطه با تلفیق هیجان، بیگانگان و هیجانات بین ستاره ای خوب عمل کرده است. بیگانگان بهتر از همیشه به نظر می‌رسند. مورگان دقیقاً نوع درست قهرمان‌های اکشن خشک را ارائه می‌دهد.

عوامل فیلم ؛ نقد فیلم Skylines (آسمان شهر 2020)

 • کارگردان: لیام اودانل
 • تهیه‌کننده: متیو ایی. چووس و لیام اودانل
 • فیلمنامه‌نویس: لیام اودانل
 • داستان: متیو ایی. چووس و لیام اودانل
 • موسیقی: رام خاتان
 • فیلم‌بردار: آلن دوپلانتی
 • تدوین‌گر: بارت هیتکوت
 • توزیع‌کننده: ورتیکال انترتینمنت
 • کشور: ایالات متحده آمریکا
 • زبان: انگلیسی

 

نظر شما در خصوص نقد فیلم Skylines چیست؟ نظرات خود را در رابطه با نقد فیلم آسمان شهر با فیگار در بخش کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *