نقد فیلم Tom Clancy’s Without Remorse ؛ تام کلنسی بدون پشیمانی 2021

در این نوشتار، به نقد فیلم Tom Clancy’s Without Remorse  با نقش آفرینی مایکل بی جوردن (Micheal B. Jordan) و کارگردانی استفانو سولیما (Stefano Sollima) خواهیم پرداخت.

تام کلنسی، مجموعه­ای طولانی از کتاب­ها، بازی­های کامپیوتری، فیلم­ها و شخصیت­ها را به نام خود ثبت کرده است و کم­تر کسی پیدا می­شود که اسم او را نخوانده و یا حداقل نشنیده باشد. می­توان گفت که تقریبا تمام آثار او در ژانر اکشن و دراما تولید شده است و نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است.

فیلم Tom Clancy’s Without Remorse 2021، نام تام کلنسی را با خود یدک می­کشد. این اثر، ششمین فیلمی است که بر اساس داستان­های تام کلنسی ساخته شده است، مسئله­ای که توجه بسیاری از طرفداران تام کلنسی را به خود جلب کرده است. آیا نویسندگان فیلمنامه به رمانی که داستان از آن برگرفته شده است، وفادار بوده­اند؟

نقد فیلم Tom Clancy’s Without Remorse 2021

اکشن کلاسیک آمریکایی

در ادامه ­ی نقد و بررسی Tom Clancy’s Without Remorse 2021 در تکراتو خواهید خواند:

 • اکشن کلاسیک آمریکایی
 • خلاصه­ ی داستان: خود زنی
 • نظر منتقدان و مخاطبان: کپی بی کیفیت
 • فیلم­های مشابه
 • عوامل
نقد فیلم Tom Clancy's Without Remorse ؛ نقد فیلم تام کلنسی بدون پشیمانی
نقد فیلم Tom Clancy’s Without Remorse ؛ نقد فیلم تام کلنسی بدون پشیمانی

تک تک ما، فارغ از اینکه ساکن کدام نقطه­ی این کره­ی خاکی باشیم، تجربه­ای از فیلم­های اکشن هالیوودی داشته­ایم.

فیلم­هایی  که سراسر هیجان و خشونت بوده­اند که در یک خط داستانی قابل پیش­بینی و با استفاده از شخصیت­های سیاه و سفیدی که نقش حتی با نگاه به چهره­ی آن­ها نیز قابل تشخیص است، مخاطب را به صندلی میخکوب کرده و او را دعوت به سپری کردن وقت در مقابل صفحه نمایشی می­کند که تنها پیام آن “آمریکایی­ها قوی و جان­سخت هستند” است.

برای اینکه منظورم را بهتر درک کنید، کافی­ است تا لیستی اتفاقی از فیلم­های اکشن هالیوودی سر هم کنید و با نگاهی منتقدانه به دنبال پیام مرکزی آن باشید؛ درست است که تک و توک فیلم­هایی با نگاه نقادانه به قدرت آمریکا هم پیدا می­شوند ولی از این قائده که محوریت آمریکا در وقایع جهانی را به تصویر می­کشند مستثنا نیستند!

نکته­ی مشترک این فیلم­ها، در واقع به تصویر کشیدن وطن­پرستی آمریکایی است که همیشه در نقطه مقابل آن، نیروهای شرور روس و یا کمونیست­های آسیای جنوب شرقی و در بهترین حالت تروریست­های خاورمیانه­ای قرار دارند.

فیلم Tom Clancy’s Without Remorse 2021 نیز از این محوریت موضوعی پیروی می­کند، البته با پرداختی نسبتا جدید؛ شخصیت اصلی داستان یک آفریقائی الاصل است و شاید از اولین­ها در نوع خود. تقریبا همه­ی شخصیت­های اصلی که سابقا عضو ارتش آمریکا و یا مامور سابق سی آی ای بوده­اند، سفید پوست بوده­اند.

گذشته از این­ها، برای دستیابی به نقدی منصفانه باید سایر جوانب در نقد فیلم تام کلنسی بدون پشیمانی 2021 را نیز بررسی کنیم و از نقد با یک دیدگاه محدود اجتناب کنیم.

خلاصه­ ی داستان ؛ نقد فیلم Tom Clancy’s Without Remorse 2021

خود زنی

از بین شخصیت­های تام کلنسی، بیشترین تمرکز بر روی جک رایان (Jack Ryan)، جاسوس معروف سری­های تام کلنسی بوده است. این فیلم، داستان جان کلارک (John Clark) که به عنوان جان کلی (John Kelly) هم شناخته­ شده است را به تصویر می­کشد.

نقد فیلم Tom Clancy's Without Remorse ؛ نقد فیلم تام کلنسی بدون پشیمانی
نقد فیلم Tom Clancy’s Without Remorse ؛ نقد فیلم تام کلنسی بدون پشیمانی

در اولین سکانس­های فیلم Tom Clancy’s Without Remorse 2021، شاهد انجام ماموریت جان و گروه ضربت همراه او در حلب سوریه هستیم، ماموریتی که یک عملیات نجات گروگان بی ضرر به نظر می­رسد و در نهایت باعث شکل گیری خط داستان می­شود:

نیروهایی که گروه ضربت  SEALS با آن رو-در-رو می­شوند، نه عده­ای شبه نظامی و مزدور بلکه اعضای ارتش روسیه هستند! مسئله­ای که جان خیلی دیر به آن پی می­برد. بعد از مدتی، خبر به قتل رسیدن اعضای گروه جان به گوش او می­رسد.

چیزی در مورد این قتل­ها وجود دارد که خیلی غیر منطقی به نظر می­رسد؛ این مردها همگی از قوی­ترین مردان نیروی دریایی آمریکا هستند و اینکه توسط خلافکار­های بی دست و پا و یا به صورت تصادفی و در یک بازه­ی زمانی کوتاه جان خود را از دست داده­اند، خبر از بودن کاسه­ای زیر نیم­کاسه می­دهد.

طولی نمی­کشد تا پای این قتل­ها به خانه­ی جان هم باز شود؛ چهار نفر در این عملیات قصد جان او و همسر حامله­­اش را دارند. جان موفق به از بین بردن سه نفر از چهار مهاجم می­شود ولی جراحات او فرصت تمام کردن کار نفر چهارم را به او نداده و مهاجمین موفق به کشتن همسر جان می­شوند.

صحنه­ای خشن و خون آلود! در ادامه، شاهد این هستیم که سی آی ای از شناسایی مهاجم سوم سر باز می­زند و به جان پیشنهاد می­کند که پی ماجرا را نگیرد. سرانجام فرمانده جان، گریر(Jodie Turner-Smith)، سرنخی پیدا می­کند و اطلاعات محرمانه را، هرچند غیر قانونی، به دست جان می­رساند.

جان بدون ثانیه­ای وقت تلف کردن، شروع می­کند به بازجویی از فرد مضنون. ولی نه به شیوه­ی سنتی. جان، در یک شب تاریک، ونی را به اتومبیل دیپلمات روس مصنون کوبیده و او را بین ترافیک محصور می­کند، سپس با ریختن سوخت روی ماشین او و شعله ور کردن آن و نهایتا با یک اسلحه­ی کمری مضنون را تهدید می­کند.

نقد فیلم Tom Clancy's Without Remorse ؛ نقد فیلم تام کلنسی بدون پشیمانی
نقد فیلم Tom Clancy’s Without Remorse ؛ نقد فیلم تام کلنسی بدون پشیمانی

جمله­ای که برای بازجویی بکار می­برد، اما، بیش از حد سینمایی است، “به من یک اسم بده!”.

به نظر می­رسد جان خیلی از این سرنخ مطمئن است. کار دیپلمات با یک گلوله به پایان می­رسد. در ادامه، جان به دلیل جرمی که مرتکب شده است به زندان می­افتد. سکانسی که در تریلر فیلم تام کلنسی بدون پشیمانی، از حمله به جان میبینیم رقم می­خورد.

با اطلاعاتی که جان از مهاجم چهارم از گروه ضربت روسی در اختیار دارد، به او این فرصت داده می­شود که در یک عملیات در خاک روسیه، به چند و چون ماجرا پی ببرد، البته تحت این شرایط که پس از به اتمام رساندن ماموریتش، به آمریکا برگشته و ادامه­ی حبس خود را طی کند.

در ابتدا با این تصمیم مخالفت می­شود ولی سرانجام جان به همراه گریر(Jodie Turner-Smith) و تیمی متشکل از نیروهای ویژه­ی سی آی ای، در صدد نفوذ به خاک روسیه از طریق سقوط آزاد بر می­آیند، تلاشی که به یک فاجعه منتهی می­شود.

چرا که نیروی پدافند روسی از حضور آن­ها با خبر است و هواپیما­ی آن­ها مورد حمله قرار می­گیرد و در دریای بارنتس (Barents) سقوط می­کند. یکی از سکانس­های قوی فیلم در اینجا رقم می­خورد، جان با شنا به عمق دریا، اسلحه و مهمات تیم خود را از هواپیما خارج می­کند.

جان و بازمانده­های این فاجعه با یک قایق به سمت مورمانسک (Murmansk) حرکت کرده و با رابرت ریتر (Jamie Bell)، که یک افسر اطلاعاتی سی آی ای است ملاقات می­کنند. شک جان به سمت ریتر نشانه می­رود و بر این باور است که او پشت نشت اطلاعات پرواز آن­ها بوده است، در حالی که ریتر این ادعا را رد می­کند.

او که از مسئولین عدم پیگیری قتل­ها در خاک آمریکاست (به دلایل سیاسی و امنیتی)، به جان و گروهش پیشنهاد می­کند که به آن­ها در یافتن هدفشان کمک کند. جان، از روی بی اعتمادی به این افسر اطلاعاتی، از دستورات سرپیچی کرده و تصمیم می­گیرد که یک تنه به سراغ هدف برود، آن هم در آپارتمان شخصی او!

هدف، یعنی ویکتور ریکو (همان مهاجم چهارم)، هویت واقعی خود را بر ملا می­کند؛ یک مامور دو جانبه­ی سی آی ای. او همچنین در مورد جلیقه­ی انفجاری انتحاری­ای که به تن دارد به جان می­گوید و آن را منفجر می­کند. تیم جان زمین­گیر شده و در محاصره­ی تک تیراندازان روس قرار می­گیرد.

نقد فیلم Tom Clancy's Without Remorse ؛ نقد فیلم تام کلنسی بدون پشیمانی
نقد فیلم Tom Clancy’s Without Remorse ؛ نقد فیلم تام کلنسی بدون پشیمانی

وقتی که پلیس سر می­رسد، جان و گروهش متوجه ماجرا می­شوند؛ کل این عملیات از قبل برنامه­ریزی شده بود تا با لو رفتن هویت جان و همکارانش در خاک روسیه، یک جنگ بین آمریکا و روسیه شروع شود. سرانجام، با وجود جراحات سنگینش، جان پیشنهاد می­دهد که با فدا کردن خودش به تیمش فرصت فرار بدهد.

اما او با پوشیدن یونیفرم پلیس و دزدیدن یک آمبولانس، موفق به فرار می­شود. یعد از تمام این ماجراها، جان به همراه گریر و ریتر و سایر بازماندگان تیم، روسیه را با استفاده از یک قایق ترک می­کنند.  جان که باید بعد از برگشتن به آمریکا، حکم حبسش را تمام کند از این مسئله ابراز نگرانی می­کند.

در اینجا میفهمیم که ریتر واقعا دشمن جان نبوده است، چرا که با دادن ساکی پر از پول به او یادآوری می­کند که کسی به غیر افرادی که در قایق حضور دارند، از زنده بودن جان اطلاعی ندارد! در اینجاست که چرایی دو هویت داشتن جان یعنی کلارک (Clark) و کِلی (Kelly) پی می­بریم.

وقتی جان به آمریکا برمی­گردد، کلِی (Guy Pearce)، مقام ارشد اطلاعاتی و امنیتی سی آی ای که از عوامل اصلی برنامه­ریزی این عملیات فاجعه­بار و از اولین مخالفان پیگیری پرونده­ی قتل همسر و فرزند جان بود را در یک رستوران گیر انداخته و او را مجبور می­کند سوار ماشینش شود.

پس از تهدید خانواده­ی کلِی، او اعتراف می­کند که هدف او از این رشته عملیات، شروع کردن یک جنگ بین آمریکا و روسیه بوده است تا اقتصاد جان دوباره­ای بگیرد و هویت چند پاره­ی در حال گسست جامعه­ی آمریکایی، در اثر مقابله با یک دشمن خارجی مشترک ترمیم شود.

جان، ماشین خود را داخل رود پتماک  (Potomac) انداخته و کلِی را غرق می­کند، این در حالی­ است که خود او به کمک گریر، که با تجهیزات غواصی انتظار او را می­کشید از مهلکه نجات پیدا می­کند و با هویت جدیدی که ریتر برای او فراهم کرده بود، زندگی جدیدی را آغاز می­کند.

بعد از گذشت یک سال، ریتر ترفیع گرفته و با پیشنهاد جان، یک تیم ضد تروریستی چند ملیتی به نام رینبو (Rainbow) یا رنگین کمان، فعالیت خود را شروع می­کند.

نظر منتقدان و مخاطبان ؛ نقد فیلم Tom Clancy’s Without Remorse 2021

کپی بی کیفیت

هرچند که فیلم Tom Clancy’s Without Remorse 2021، از نظر تکنیکی و صحنه­های اکشن با قدرت عمل کرده است اما مسئله­ای که باعث می­شود این اثر از نظر بیشتر طرفداران دو آتشه­ی سری تام کلنسی راضی کننده نباشد، نه کیفیت ساخت آن بلکه عدم اهمیت دادن عوامل به جزئیات داستان و شخصیت­هاست.

به نظر می­رسد که نویسندگان فیلمنامه، به جز اسم شخصیت­ها و تام کلنسی، همه­چیز را کوبیده و از نوع ساخته باشند؛ این یعنی وفادار نبودن به نویسنده­ی اصلی و طرفداران او و سعی برای جور کردن اسم و رسمی برای خود با “نوآوری” و ربط دادن فیلم خود به درگیری­های داخلی اخیر آمریکا.

نقد فیلم Tom Clancy's Without Remorse ؛ نقد فیلم تام کلنسی بدون پشیمانی
نقد فیلم Tom Clancy’s Without Remorse ؛ نقد فیلم تام کلنسی بدون پشیمانی

در واقع، اکثریت طرفداران، از این حقیقت که داستان فیلم هیچ شباهتی با روند داستان کتاب تام کلنسی ندارد بسیار ناامید و دلسرد شده­اند، هرچند که پایان فیلم نوید از ادامه­دار بودن این مجموعه و احتمال خیلی زیاد، مجموعه­ی Rainbow Siege می­دهد.

احتمالا حس و حالی که طرفداران این بازی ویدیئی پرطرفدار تجربه می­کنند، بی شباهت به طرفداران کلاسیک سری جنگ ستارگان (Star Wars) نباشد، چرا که به جای فیلمی که در مورد داستان اصلی باشد، روایت ادامه­ی داستان نانوشته­ و جدیدی نسیب آن­ها شد که بیشتر برای مخاطبان جدید و جوان­تر این سری جذابیت داشت.

بگذریم، چرا منتقدان هم نظر مخاطبان فیلم تام کلنسی بدون پشیمانی هستند؟ بخاطر اینکه از دیدگاه بیشتر آن­ها، این فیلم نمونه­ی ضعیفی از هزاران فیلم هم ژانر است که با کیفیت و داستان بهتری ساخته شده­اند و این اثر حرف جدیدی برای گفتن ندارد.

درست است که موسیقی، فیلم­برداری و کادر بندی این اثر از استانداردهای کافی برخوردار است، ولی یک مشکل بزرگ دارد؛ آن هم چیزی نیست جز این حقیقت که در نهایت یک کلیشه­ی بارز است.

به گمان اکثریت منتقدان، حتی بازی قوی مایکل بی جوردن و صحنه­های اکشن نفس گیری که به تصویر می­کشد برای نجات دادن فیلم کافی نیست. در سال 2021، منتقدان صنعت فیلم، سرسخت­تر و بی­ تعارف­ تر از همیشه به صحنه آمده­اند!

حتی اگر فیلمی ساخته­اید که هدف اصلی آن سرگرمی و گذران وقت باشد، برای خوب و قوی تلقی شدن نیاز به نو­آوری دارید!

فیلم­های مشابه ؛ نقد فیلم Tom Clancy’s Without Remorse 2021

اگر از دیدن فیلم Tom Clancy’s Without Remorse 2021 لذت بردید، تکراتو به شما پیشنهاد می­کند که این فیلم­ها را از دست ندهید:

 • The Bourne Identity (2002)
 • Sicario (2015)
 • Law Abiding Citizen (2009)
 • Jack Reacher (2012)
 • Quantun of Solace (2008)
 • Safe House (2012)

عوامل ؛ نقد فیلم Tom Clancy’s Without Remorse 2021

 • کارگردان: استفانو سولیما
 • نویسندگان: تیلور شریدن، ویل استیپلز
 • برگرفته از: تام کلنسی
 • بازیگران: مایکل بی جوردن، جودی ترنر اسمیت، جیمی بل، گای پیرس، لارن لاندن
 • طراحی لباس: تیفانی هاسبورن
 • تدوین: متیو نیومن
 • سینماتوگرافی: فیلیپ رزولت
 • موسیقی: جان تور بیرگیسون

بیشتر بخوانید:

 

نظر شما در خصوص بررسی و نقد فیلم Tom Clancy’s Without Remorse چیست؟ نظرات خود را با فیگار در بخش کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *